top of page
Running Gear

מידע מקצועי

אנו בקליניקת פיזיו האוס מאמינים כי ידע זה כוח, לכן החלטנו לחלוק אתכם במידע מקצועי וטיפים מעשירים, עם מגוון כתבות תוכן שיתעדכנו מעת לעת על ידי הצוות המקצועי שלנו.
אנו מקווים כי מידע זה יתרום לכם ויעשיר אתכם בנושאים מגוונים השייכים לעולם הפיזיותרפיה.
חיפוש

דיקור יבש - מה זה בעצם?

דיקור מערבי יבש (באנגלית Dry Needling - IMS) היא שיטת טיפול באמצעות דיקור עם מחטים,

חשוב לציין שדיקור מערבי יבש הוא אינו דיקור סיני (acupuncture), שיטת טיפול אשר מתבססת על הרפואה הסינית המסורתית.

דיקור מערבי הוא חלק מטיפול המשתייך לרפואה מערבית ונתמך על ידי מחקרים ומאמרים.


למרות שיש דמיון בטכניקה ובשימוש במחטים ההבדל בין השיטות הוא בעצם התיאוריה שעומדת מאחורי שתי הטכניקות. המטרה של דיקור מערבי יבש (Dry needling) היא הפחתת הכאב ושיפור התפקוד על ידי שחרור נקודות טריגר ונקודות מיופציאליות של השריר (ממעטפת השריר). שחרור אותם נקודות מזרז את תהליכי השיקום. לעומת זאת, דיקור סיני מטרתו לטפל במחלות או מצבים בריאותיים באמצעות החזרת זרימת האנרגיה בגוף, במרידיאנים של הגוף (הצ'י), על מנת להחזיר את האיזון של הגוף.


מהו טריגר פוינט או נקודת הדק?

"טריגר פוינט מיופציאלי" הינו קשר בשריר המתקצר בזמן כיווץ – הנקודות אינן מצליחות להשתחרר ולהתארך. זה קורה כאשר הסיבים של השריר הופכים להיות מתוחים ולוחצים על הכלי דם הקטנים אשר מספקים דם לשריר, בעקבות זאת השריר לא מסוגל לבצע תנועה תקינה ולקבל אספקת הדם המחומצן הנקייה שקיים בו ולא מצליח להשיג אם כך פינוי פסולת של כימיקלים. חוץ מאשר הטריגר פוינט, שאר השריר כן מתכווץ ומתקצר ולכן גורם לאי נוחות וכאב במגע ולרגישות בתנועה ובמתיחה.

נקודת טריגר בשריר נוצרת בעצם כאשר ישנה קבוצת סיבים בשריר אשר מכווצים לאורך זמן ללא יכולת הרפיה. מצב זה גורם לחסימת אספקת הדם ובכך להחמרה בכיווץ. לחץ על הטריגר פוינט יפיק כאב מקומי אבל יכול להפיק גם כאב מושלך באזור אחר בגוף (נמ"כ- נקודה מרוחקת כאב). נקודות טריגר שכיחות לרוב באזור הצוואר, הגב העליון, הגב התחתון, הישבן, הירך ושרירי התאומים.


ממה נגרמת נקודת טריגר?

  • כיווץ שרירים הגנתי מסביב לאזור פצוע

  • תנועה חדה ופתאומית

  • עומס עבודה מתמשך

  • מנח יציבה לא טוב

  • לחץ או מתח נפשי

החדרת המחט אל נקודת הטריגר גורמת לתגובת כיווץ (Local twitch response) ושחרור אופיואטים אנדוגניים המשפיעים על רגישות פריפריאלית ומרכזית. הדיקור מאפשר כמו כן זרימת דם וחמצן מוגברים לשרירים ופינוי רעלים וכימקליים מהאיזור הנדקר.


ישנם מספר טכניקות לביצוע דיקור יבש:

  • דקירה והשארת המחט בנקודה ל-10-30 דקות

  • דיקור בנקודות הסובבות את השריר

  • דיקור והוצאת המחט מידית (FISHING)

דיקור יבש כולל החדרת מחט המלווה בדקירה קלה, אך תחושה זו לא אמורה להישאר יותר ממספר שניות. קיימת האפשרות שהחדרת המחט תגרום לכיווץ קל וקפיצה של השריר.

הקלה בתחושת הכאב מורגשת לאחר סדרה קצרה בלבד של טיפולים, ולפעמים אף מיד לאחר הטיפול הראשון.


הדיקור המערבי היבש נחשב לבטוח מאוד אך יש חשיבות שיתבצע על ידי איש מקצוע שעבר את ההכשרה המתאימה.

לאחר הטיפול יכולה להופיע רגישות קלה מקומית או הופעתם של שטפי דם קלים. התופעות אמורות לחלוף תוך 24-48 שעות מהטיפול.


אז למי מתאים הדיקור המערבי?

הדיקור מערבי מתאים לטיפול כמעט לכל אדם הסובל מכאבים מוסקולוסקלטליים (אשר קשורים לשריר או שלד).


באילו פתולוגיות ניתן לטפל?

כאבי גב וצוואר ולאחר ניתוחים אורטופדיים, כאבים כרוניים במפרקים שונים בגוף כמו ברך, ירך, כתף, פציעות ספורט שונות (קרע ברצועה, מתיחה בשריר ועוד), פציעות כרוניות כמו דורבן ודלקות גידים, כאבים מישיבה ממושכת מול מחשב ומנחים בעייתיים כתוצאה מעבודה ואורח חיים יושבני, לאחר תאונות דרכים ועוד.למידע נוסף ניתן לפנות אלינו:


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page